„Zapomniana granica” to nasz pierwszy międzynarodowy projekt, do którego zaprosili nas naukowcy z Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. „Die vergessene Grenze” została wydana w 2018 roku przez berlińsko-brandenburskie wydawnictwo bebra.de, z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, jako pokłosie polsko-niemieckiego projektu „1918. Zapomniana granica” prowadzonego przez studentów i naukowców Viadriny. Podróżowali oni wzdłuż istniejącej w latach międzywojennych polsko-niemieckiej granicy, sprawdzając, jak wyglądało życie codzienne na polsko-niemieckiej granicy sto lat temu, czy oprócz konfliktów istniała również transgraniczna współpraca, a także jak dziś Polacy i Niemcy myślą o tamtym czasie?
Powstały zbiór esejów jest niezwykle interesującym przybliżeniem tego okresu w historii, który pokazuje, że pomimo trudności po obu stronach była i jest możliwa dwustronna współpraca polsko-niemiecka. Przeczytacie m.in.: jak doceniano pracę polskich konduktorów w pociągu, który z terenów niemieckich przejeżdżał przez obszar Polski zdążając do Prus Wschodnich; jak dogadali się górnicy, których kopalnie w wyniku ustanowienia po I wojnie światowej nowej granicy, zostały podzielone tak, że nawet podziemne chodniki znalazły się po obu jej stronach; jak Ignacy Paderewski swoim wystąpieniem z okna poznańskiego hotelu Bazar 26 grudnia 1918 roku przyspieszył wybuch Powstania Wielkopolskiego, o którym się mówi, że było jedynym polskim skutecznym powstaniem…
Książka, jako że napisana przez wielu autorów, porusza też masę innych spraw, które są istotne również dla współczesnych polsko-niemieckich relacji …