Liczba wydanych publikacji: 1205

Jak czytać eBooki?

JAK czytać eBooki?

Zdecydowanie rekomendujemy czytanie książek elektronicznych, które zawierają głównie treść literacką, przy użyciu czytników książek elektronicznych. Czytniki mają wielką zaletę: ekrany e-ink o specjalnej technologii wyświetlania bez emisji światła, dzięki czemu czytanie jest możliwe bez zmęczenia wzroku, pod dowolnym kątem, a nawet w pewnym świetle. W ostatnich latach pojawiły się również czytniki z podświetlanym ekranem, co pozwala na czytanie nawet przy słabym oświetleniu. W tych urządzeniach czytelnik może dopasować wygląd książki do swoich własnych potrzeb.

Książki, które oprócz tekstu zawierają również związaną z nim treść ilustracyjną , proponujemy przeglądać przy użyciu tabletów. Te urządzenia dysponują zwykle standardowymi ekranami typu LCD (ew. plus TFT), co powoduje zmęczenie wzroku przy dłuższym czytaniu. Możemy za to wygodnie przeglądać kolorowy i ściśle związany układ tworzony zwykle w pliku PDF lub np. w tzw. Fixed Layout ePUB. Książki elektroniczne można również czytać na smartfonach, których mniejszy ekran zmusza niestety do częstego stukania w celu przewijania tekstu. Jest to raczej ostateczność, przydatna np. w zatłoczonym tramwaju, gdzie niezbyt wygodnie byłoby wyjmować większy tablet lub czytnik.

Są również programy do czytania eBooków na komputerach, dostosowane do każdego z wiodących formatów książek elektronicznych. Ich przydatność wydaje się jednak tylko testowa, jeśli założyć, że czytanie książek winno być wygodne i odbywać się w komfortowej pozycji.