Liczba wydanych publikacji: 1205

Rzym to Cezar

Rzym to Cezar

Od niedawna Czytelnicy mogą sięgnąć po przygotowaną przez nas dla Wydawnictwa Otwartego opowieść o twórcy cesarstwa rzymskiego Juliuszu Cezarze. To hiszpański bestseller roku 2022, którego autorem jest pochodzący z Walencji Santiago Posteguillo. Autora-lingwista oprócz tej księgi ma na swoim koncie również inne osadzone w starożytnym Rzymie powieści, najbardziej znana jest trylogia „Africanus”.

W polskim wydaniu z oryginalnych 752 stron w naszej autorskiej makiecie zrobiliśmy 656 stron, zachowując oczywiście wszystkie elementy oryginału, jak drzewo genealogiczne rodziny Juliusza Cezara, mapy obrazujące bitwy opisane w tekście, czy słowniczek terminów łacińskich. Oto jeden wyjątek z tego słowniczka:

Cathedra: Krzesło bez podłokietników, z lekko zakrzywionym oparciem. Pierwotnie to kobiety korzystały z tego rodzaju siedzisk, ponieważ uważano je za bardziej luksusowe, ale szybko zaczęli używać ich także mężczyźni. Później stały się typowymi miejscami do siedzenia dla sędziów w trybunale lub nauczycieli retoryki. Stąd wywodzi się wyrażenie „mówić ex cathedra” (czyli mocą autorytetu).”

Dużą częścią księgi jest opis procesu skorumpowanego senatora i namiestnika Dolabelli, w którym rolę oskarżyciela pełni młody Juliusz Cezar. To początek jego kariery, choć proces nie zakończył się dla niego pomyślnie. Książka zawiera też wątek bosko-fantastyczny, jak to w starożytnym Rzymie…

Książka ukazała się w marce HI:STORY, która jest imprintem Wydawnictwa Otwartego. Przygotowaliśmy dla niej już kilka innych książek, jak np. Absurdalne fakty z historii Gilesa Miltona.