Liczba wydanych publikacji: 1205

Czy post może być dietą?

Czy post może być dietą?

Na nowy rok nowe wyzwanie – podejrzewam, że nie tylko dla kobiet! Aczkolwiek to z myślą o kobietach powstała książka Dr Mindy Pelz, przygotowana przez Wydawnictwo JAK pod koniec ub. r. dla Znaku Jednym Słowem. Już można ją nabyć, ale jeszcze przez kilka dni tylko na stronie Znaku. Warto to zrobić, żeby rozważyć proponowany przez autorkę sposób regulacji działania własnego organizmu za pomocą postu. Czyli powstrzymania się od pokarmu przez dłuższy czas. Co najmniej przez 12 godzin, a po odpowiednim wytrenowaniu organizmu – nawet przez 72 godziny.

Post okazuje się przydatny nie tylko wtedy, gdy chce się pozbyć nadmiaru tłuszczu. Odżywianie się energią powstającą z ketonów – a nie otrzymywaną ze spożywanych węglowodanów – pomaga także uregulować gospodarkę hormonalną w organizmie. Może także znacząco pobudzić naszą chęć do działania, wykorzystując pokłady energii, które mamy choćby w swoim tłuszczu 🙂 Ketony to m.in. związki powstające w wątrobie z kwasów tłuszczowych. Żeby jednak zaczęło się ich działanie musimy zaprzestać dostarczania organizmowi glukozy w każdej postaci. Czyli nie jeść przez co najmniej 12 godzin.

Doktor Mindy H. Pelz jest uznaną specjalistką w dziedzinie medycyny alternatywnej i pionierką ruchu związanego z postem. Uczy reguł dotyczących poszczenia jako elementu stylu życia, a także zasad różnorodnej diety, odtruwania, działania hormonów i nie tylko. Jej popularny kanał na YouTubie  – na którym opowiada o najnowszych doniesieniach naukowych związanych z narzędziami i technikami pomagającymi zresetować zdrowie  – odwiedzano ponad 24 miliony razy.

Książka ma 352 strony i trzy główne części. Trzecia część szczegółowo rozpisuje tzw. 30-dniowy postny reset, przedstawiając przy tym triki, dzięki którym można przetrwać post 🙂 Jest też w niej kilkadziesiąt przepisów, np. taki: „Pieczony kurczak i batat w sezamie i imbirze z sałatką z fenkułem i marynowanym burakiem”.