Liczba wydanych publikacji: 1205

Kopia zapasowa

Kopia zapasowa

„Śmierć jest jak naciśnięcie klawisza «delete» w komputerze. Nagle wymazane zostają wszystkie wspomnienia i refleksje, marzenia i sny, radości i smutki, sukcesy i porażki, euforie i traumy, obrazy i wizje, nadzieje i plany. Ciach i nie ma! DLATEGO WARTO ZROBIĆ KOPIĘ ZAPASOWĄ”

Takim mottem Profesor Piotr Sztompka opatrzył wywiad-rzekę, który w formie książkowej ukazał się w Znaku Horyzont w wakacje 2023 roku. Współtwórca książki Marcin Milczarski, który prowadził rozmowę z Profesorem, pisze w jej wstępie, że pomysł wywiadu powstał w lipcu 2011 roku. I tak od 2015 do 2020 roku płynęła ta bezprecedensowa rzeka, w której Profesor Sztompka z ogromną łatwością i swadą opowiadał m.in. o swojej socjologicznej twórczości oraz dlaczego Robert K. Merton postanowił pewnego dnia w 1974 roku wysłać do 30-letniego socjologa długi telegram z zaproszeniem: „Czy może Pan przyjechać do Nowego Jorku i ze mną porozmawiać?”

W opracowanie tej rozmowy wielki nakład pracy włożył Marcin Mielczarski, który pisze także, że „takie rozmowy przeprowadza się tylko raz w życiu i w tym sensie jest to rzecz absolutnie wyjątkowa. W książce Profesor widzi przedłużenie swoich wspomnień, smutków i radości. Mam nadzieję, że obaj dobrze wykorzystaliśmy tę – pewnie jedyną – szansę”.

Polecamy gorąco tę przygotowaną przez nas dla Znaku Horyzont pozycję, zresztą niemal równolegle z socjologiczną książką Profesora o tytule „Wiarygodność. Sekret dobrych relacji„. Przypominamy też, że przed laty zespół Wydawnictwa JAK opracował także książkę „Fotospołeczeństwo” pod redakcją Piotra Sztompki oraz Małgorzaty Boguni-Borowskiej.