Liczba wydanych publikacji: 1205

Niezwykłe 366 kobiet

Niezwykłe 366 kobiet

Oryginalny tytuł tej książki przygotowanej przez nas dla marki Znak koncept brzmi „On This Day She. Putting Women Back Into History One Day At a Time”. Jedna z autorek otrzymała kiedyś kalendarz ważnych wydarzeń z historii świata. Prawie nie wspominano w nim o kobietach. Kalendarz nosił tytuł „On This Day”. Autorka i jej dwie przyjaciółki, którym pokazała książkę, wściekły się na taki stan rzeczy i postanowiły coś z tym zrobić.

Przez wiele miesięcy codziennie publikowały na Tweeterze wpisy @OnThisDayShe, przedstawiając kobietę, która danego dnia dokonała rzeczy niezwykłych. Z tych opowieści wybrały do książki jedną osobę na każdy dzień. Każdy może się dzięki temu przekonać, że w ulepszaniu świata nie trzeba przypisywać jednej z płci większych zasług… Inicjatorka tego przedsięwzięcia, Ailsa Holland, opowiedziała o nim na konferencji TEDx w maju 2019 r.

W książce występują m.in. Hannah Arendt (pisarka), Tracy Edwards (żeglarka), Fanny Mendelssohn (pianistka i kompozytorka), Hildegarda z Bingen (Doktor Kościoła katolickiego), Madam C.J. Walker (afroamerykańska milionerka), Jane Goodall (biolożka), Marlene Dietrich (aktorka) czy Billie Jean King (tenisistka). Zamieszczone na pojedynczych stronach historie są rzeczywiście niezwykłe i zachęcają do bliższego ich poznania.

Swoistą „patronką” wydania tej książki została przez autorki wybrana Wenus z Willendorfu (mierząca 11 cm figurka z kamienia kredowego powstała ok. 30 tys. lat p.n.e.), którą znajdziecie pod datą 31 grudnia. Jak piszą same autorki: „Wybrałyśmy Wenus z Willendorfu na maskotkę naszego projektu @OnThisDayShe jako przedstawicielkę »Nieznanej Kobiety«. Pragniemy zapewnić, że pamiętamy o kobietach, które nie zapisały się na kartach historii, dlatego że ich osiągnięcia, jakiekolwiek były, zostały przypisane mężczyznom”.

W książce znajduje się 225 ilustracji i fotografii. Polskie wydanie różni się od oryginalnego dwoma postaciami: pod datą 26 stycznia znajdziecie historię rzeźbiarki Katarzyny Kobro (1898–1951), a pod datą 8 marca Marii Kaczyńskiej (1942–2010).

Nasze zadanie było wymagające: trzy autorki, dwie tłumaczki, niecałe dwa miesiące. Książka dostępna w księgarni Znaku od 2 marca 2022.