Przygotowana przez zespół Wydawnictwa JAK książka „Koderzy. Opowieść o ludziach, którzy zmienili nasz świat” Clive'a Thompsona ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak po wakacjach ubiegłego, przedpandemicznego roku 2019. Teraz, kiedy wszyscy mamy więcej do czynienia z komputerami, ciekawostką będzie opowieść o ludziach, którzy z tymi urządzeniami potrafią uczynić wszystko za pomocą kilku linijek kodu. To właśnie tytułowi „Koderzy”, czyli osobnicy, którzy przy programowaniu – kodowaniu – potrafią np. nic w ogóle nie jeść, bo dochodzą do wniosku, że to „kolosalna strata czasu”. W 2013 roku niejaki Rob Hinehart, programista, przeszedł na dietę złożoną wyłącznie z własnoręcznie wyprodukowanego napoju, zawierającego wszystkie niezbędne składniki odżywcze. „Po miesiącu, ku zdziwieniu swoich współlokatorów, nie umarł. Przeciwnie – najwyraźniej rozkwitał i twierdził, że ma «zdrowszą cerę, bielsze zęby, gęstsze włosy, a łupież zniknął»”.
Bywają także niebezpieczni, tworząc np. „ złośliwe oprogramowanie WannaCry z 2017 roku. Był to tak zwany ransomware (od angielskiego ransome – okup): kiedy zainfekował komputer, szyfrował całą jego zawartość, tak że właściciel nie mógł jej odczytać ani z niej korzystać. Następnie na ekranie wyskakiwało ładnie zaprojektowane okienko z wyjaśnieniem: «Gwarantujemy, że możesz odzyskać wszystkie pliki łatwo i bezpiecznie. Ale nie masz tak za dużo czasu»”.
A wszystko zaczyna się już w dzieciństwie, gdy przyszli koderzy stawiają pierwsze kroki w Minecrafcie. „odkrywają, że Minecraft jest w zasadzie wprowadzeniem do kodowania. Występuje w nim bowiem «czerwony kamień» (redstone), który umożliwia tworzenie obwodów logicznych przypominających język programowania. Jeśli klikniesz ten przełącznik ORAZ tamten przełącznik, zapali się światło, gdy przekręcisz tę dźwignię LUB tamtą dźwignię, otworzą się drzwi. (Są to bramki logiczne: bramka AND oraz bramka OR – w istocie za pomocą Minecrafta można zbudować wiele głównych form logiki, jaką znajdziemy w kodowaniu i mikrochipach)”.