Liczba wydanych publikacji: 1205

Lorelei czeka!

Lorelei czeka!

Lorelei to postać z niemieckiej legendy. Jedna z wersji opowiada o o pięknej czarodziejce obdarzonej intrygującym darem. „Otóż na kogo spojrzy, ten musi jej ulec. Jedynym wyjątkiem okazał się ten, na którym naprawdę jej zależało. Ukochany miał tyle siły, by ją opuścić, a zatem teraz Lorelei przeprowadza swoistą wendettę i mści się na innych”. Aby zakończyć tę pomstę, trzej mężczyźni próbują zamknąć ją w klasztorze. Kiedy jednak Lorelei uzyskuje ich zgodę na ostatnie spojrzenie na zamek ukochanego z wysokiej skały, niespodziewanie rzuca się z niej do Renu. Skałę znajdującą się nad lustrem rzeki niedaleko niemieckiego Bingen nazwano właśnie dlatego Lorelei.

Może niektórym ta historia przypomina opowieść o krakowskiej Wandzie, „co nie chciała Niemca”, i wolała śmierć w nurtach Wisły… Lorelei wybrała tak samo – rzuciła się w wody Renu, choć akurat ona „chciała Niemca”, tylko nieszczęśliwie takiego, który jej nie chciał…

Książka „Lorelei czeka. Opowieści o Niemczech” napisana z humorem i niezwykłą lekkością przez Karolinę Filipiak jest pełna takich opowieści. Są to teksty z prowadzonego przez Autorkę blogu opowiescirelokowanej.pl, którego powstanie datuje się na koniec 2019 roku, w momencie, w którym Autorka podejmuje decyzję o przeprowadzce spod Poznania do jednego z miast w niemieckim Zagłębiu Ruhry. Opowiada o naszych zachodnich sąsiadach, czasem tak inaczej rozumujących niż Słowianie 🙂 Wiedza to cenna choćby dla kogoś, kto chce zrobić w Niemczech złoty interes 🙂  Jeszcze cenniejsze są opowieści o fascynujących turystycznie miejscach, których w Niemczech nie brakuje, a które w Polsce są kompletnie nieznane. Stąd też patronat, którym książkę objęła Niemiecka Izba Turystyczna.

Książka do kupienia w naszej księgarni, na blogu autorki oraz w Bonito.