Liczba wydanych publikacji: 1205

Szczeliny – Ameryka

Szczeliny – Ameryka

W wakacje 2022 roku rozpoczęliśmy prace nad nową serią dla jednego z kluczowych Klienta. „Szczeliny” to nowa marka Wydawnictwa Otwartego, tak  tłumaczona na dedykowanej stronie szczeliny.pl: „Świat pełen jest wyrw, załomów, pęknięć – zarówno tych fizycznych, jak i niewidocznych gołym okiem szczelin rzeczywistości. Aby móc docierać do tego, co niepoznane, stworzyliśmy Szczeliny, poświęcony literaturze faktu imprint”.

Pierwszą wydawnictwem w serii jest książka Andrzeja Kohuta „Ameryka. Dom podzielony”. Jej premiera nastąpiła 7 września 2022 roku, tuż przed kolejną rocznicą 09/11. Tytuł książki nawiązuje do słów Abrahama Lincolna „Dom podzielony ostać się nie może”. Te słynne słowa przypomniał w czasie kampanii wyborczej Joe Biden. Jak Stany Zjednoczone zachowają się pod wodzą prezydenta Bidena? Czy pozostaną światowym przywódcą? Niewątpliwie zadecyduje o tym w olbrzymiej mierze zaangażowanie USA po stronie Ukrainy w wojnie przeciwko Rosji. Nb. szaleńczy atak Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku był również przyczyną opóźnienia premiery tej książki, gotowej do opracowania już na wiosnę tego roku. Autor był zmuszony zaktualizować swoje prognozy i bieżącą analizę polityki USA.

Autor przedstawia m.in. sprawę kobiecego wizerunku na jednym z amerykańskich banknotów. Pomysł powstał za Baracka Obamy w 2012 roku, z planem do wdrożenia w 2020. W plebiscycie wybrano postać Hariett Tubman, zbiegłej niewolnicy, która pomogła uciec wielu innym zniewolonym czarnoskórym. To niestety nie dziwne, że te zmiany na 20-dolarowym banknocie zablokowała administracja D. Trumpa…

Po „Ameryce” przygotowaliśmy dla tej serii również publikacje o Węgrach oraz o Indiach i możemy z satysfakcją polecić czytelnikom zarówno te książki, jak i całą serię Szczeliny. To tworzone przez znawców tematu skondensowane obrazy współczesnych nam społeczeństw. Nie tylko wyjaśniają oni przyczyny aktualnych wydarzeń w tych krajach, lecz także analizują możliwe scenariusze rozwoju ich przyszłości. O Węgrach i Indiach więcej w kolejnych wpisach!