Liczba wydanych publikacji: 1205

Nowe spojrzenie na HI:STORIĘ

Nowe spojrzenie na HI:STORIĘ

HI:STORY to nowy imprint Wydawnictwa Otwartego, którego pierwsze tytuły pojawiły się na rynku wiosną 2023 roku. Książkę Absurdalne fakty z historii autorstwa Gilesa Miltona oddaliśmy wydawcy po naszym opracowaniu na początku marca, a już 12 kwietnia miała swoją premierę.

Oryginalny tytuł brzmi Fascinating Footnotes From History. Możliwe, że wydawca brytyjski, Hachette UK Company, uznaje te opowieści za fascynujące, nam jednak jawią się rzeczywiście jako co najwyżej absurdalne. Są to właściwie notki prasowe, obudowane tekstem do objętości co najwyżej kilku stron. Pozostaje nam mieć nadzieję, że opis wydarzeń jest równie autentyczny co źródła, z których czerpane są informacje o ich zaistnieniu.

Mamy tu opowieść m.in. o przywiezionej do Europy z Afryki kobiecie, którą uznano za dziwadło, bo jej wizerunek nie pasował do codziennej rzeczywistości zwykłego zjadacza chleba. Jest niewyjaśniona sprawa braku jednego pasażera w samolocie, który do niego wsiadł na lotnisku przed startem, lecz nie było go na pokładzie przy lądowaniu – przy czym załoga samolotu przynajmniej przekonująco udawała, że nie wie co się z nim stało. Jest też kilka opowieści o niejakim Adolfie H., których rozwinięcie znajdziecie w kolejnej książce z tego imprintu.

Książka zawiera w sumie dokładnie 100 historii. Dużym jej plusem jest przypomnienie światu jednego z polskich bohaterów II wojny światowej, rotmistrza Witolda Pileckiego, który sam sobie postawił misję trafienia do obozu w Auschwitz. Udało mu się to i spędził tam dwa i pół roku, po czym uciekł i sporządził szczegółowy raport, przeczytany m.in. przez rząd brytyjski. Już wtedy szacował liczbę zamordowanych w Oświęcimiu ludzi na ok. 5 milionów ludzi. Niestety nie dano mu wiary…

Mamy nadzieję, że w nowym imprincie Wydawnictwa Otwartego nie zabraknie również książek o HER:STORII.