Liczba wydanych publikacji: 1205

Koroner z San Francisco

Koroner z San Francisco

Pod koniec 2018 roku ukończyliśmy prace nad książką „Sprawa dla koronera”  autorstwa Johna Batesona, wydaną z początkiem roku przez Wydawnictwo Znak.

Jak się okazuje z lektury książki, ten mało znany w polskich realiach zawód wiąże się nie tylko z koniecznością oglądania skutków śmiertelnych wypadków, do których dochodzi przypadkowo, ale i w dużej części zdarzeń z winy samej ofiary (w przypadku samobójstw, oczywiście).

Amerykański koroner nierzadko wyręcza policję w ustalaniu przyczyn zdarzenia, prowadząc za nią śledztwo i wykorzystując swoją ogromną wiedzę opartą na wykształceniu i doświadczeniu. Spotyka się jednak także z rodziną ofiary, przekazując jej hiobowe wieści, zapewniając przy tym od razu psychologiczne wsparcie.

Ta książka może więc być inspiracją dla wszelkich służb śledczych, nie tylko dla policji i ratownictwa medycznego, ale także dla psychologów i instytucji zajmujących się pomocą rodzinom ofiar.

Autentyczny bohater książki, koroner hrabstwa Marin, Ken Holmes, pomimo setek spraw o zabójstwo i tysiąca innych zgonów, którymi się zajmował, potrafił nawet po dwudziestu latach skojarzyć fakty pozwalające rodzinie uzyskać informacje o losie zaginionego studenta z Francji – niestety jednej z ofiar złej sławy mostu Golden Gate.